2024. dec 25.

„Kéjes remegéssel vártam a karácsonyt”

írta: Borbás Andrea, PIM
„Kéjes remegéssel vártam a karácsonyt”

Magyar írók karácsonyi naplóbejegyzései

Hogyan töltötték íróink a karácsonyt? Mivel teltek gyermekkoruk ünnepei? Díszítettek karácsonyfát? Mit kaptak ajándékba? Ők maguk vásároltak ajándékot? Honnan volt erre pénzük? E heti bejegyzésünkben a Petőfi Irodalmi Múzeum legújabb, „Halálom esetén elégetendő!” című kiállításának karácsonyi naplóbejegyzéseibe nyújtunk betekintést.

babits_1.jpgBabits Ildikó a karácsonyfa alatt, Török Sophie felvétele, 1931 (MNMKK PIM, Művészeti, Relikvia- és Fotótár)

A tizenöt esztendős Kosztolányi Dezső koraérett felnőttséggel emlékezett vissza gyermekkora karácsonyaira 1900. december 24-én: 

„Eljött ismét a karácsony! Ugyanazzal a fénnyel, mint azelőtt, de nem ugyanazon hatással, poézissel. Oh, miért is van az úgy, hogy minél több évvel gazdagodunk, annál inkább szegényedünk idealizmusban? Emlékszem még kiskoromra: mily kéjes remegéssel vártam a karácsonyt, a karácsonyfát, melyet a kis angyalok hoznak, mily boldogsággal számláltam előtte a napokat: »hányat alszunk« még? S íme...! No de, elmúlik minden.” 

 kosztolanyi.jpgKosztolányi Dezső portréja, Ismeretlen felvétele 1900 körül (MNMKK PIM, Művészeti, Relikvia- és Fotótár)

Az 1900-ban született Márai Sándor 43 éves korára tudott megválni az ünnepet kísérő gyermekkori érzelmességtől, s karácsonyi ajándéka kapcsán még az okosórát is feltalálja decemberi 24-én született naplóbejegyzésében:

„Karácsony. Első karácsony, mikor nem kapom meg az érzelmes rohamot, mely gyermekkorom óta kísért. Nyugodt vagyok, jókedvű, és örülök az ajándékoknak, köztük egy miniatűr rádiónak, mely nem nagyobb, mint egy fényképezőgép, nem kell hozzá antenna, mindenütt megszólaltatja a világot, ahol akad egy közönséges villanykapcsoló. Ez a század csodája – rejtélyesebb és félelmesebb, mint a repülőgép. Tíz év múlva a karkötőóra nagyságában és alakjában viseljük csuklónkon a rádiót.” 

 maraisgyermekkent.jpgMárai Sándor gyermekkorában, 1907 körül (MNMKK PIM, Művészeti, Relikvia- és Fotótár)

Móricz Zsigmond 1924. december 24-i bejegyzésében is felsejlik a gyermekkor, s annak nagy, fájdalmas hiánya:

„Soha egy karácsonyeste nem folyt le sírás nélkül. Én kálvinista vagyok, a feleségem lutheránus. A karácsonyeste egyáltalán, egy mozzanatában sem folyt le az én gyermekkorom szokásai szerint. Kezdődött a karácsonyfa-előkészületekkel, amiket gyűlöltem, mert én gyerekkoromban nem láttam karácsonyfát, ellenben a feleségem úribb eredetét demonstrálta vele, hogy ő igen. De a szerelem miatt, némi szívét fájdító ellenszegüléssel mégis belementem, és mindig én gyújtottam fel a fát, és én csengettem a mozsárral angyali üdvözletet, ha rajtam áll, én a gyerekekkel díszítem. Tudom is én. 

Aztán jött az ima s ének, a tót cselédek körülülték az asztalt, és tótul énekeltek, magyarul is. A magyar lutheránus ének is tót volt nekem. Aztán egy református karácsonyi éneket is, de persze senki nem tudta, és én vagy ordítottam az éneket, vagy sírva hallgattam el. Sírtam, mert soha egyetlen karácsonyestét a szüleim vagy testvéreim nálam nem töltöttek. Hogy lehet úgy élni két embernek együtt, hogy az egyik a végtelenségig akar, a másik a végtelenségig lemond. [...] 6 óra 10. Lefekszem.” 

 moriczesfelesegeholicsj.jpgMóricz Zsigmond és felesége Holics Eugénia (Janka), 1905 (MNMKK PIM, Művészeti, Relikvia- és Fotótár)

1956. december 25-e reggelén az 54 esztendős Illyés Gyula gyermeki nyugtalansággal ébred: megvan-e a karácsonyfa?

„Hajnali ébredés, a hajdani karácsonyi másnapok boldog nyugtalanságával: ki az ágyból, át a tisztaszobába, megnézni nappali fényben is a fát, valóság-e?” 

 illyes_gyula_1956-ban_mti.jpgIllyés Gyula 1956-ban, (MNMKK PIM, Művészeti, Relikvia- és Fotótár)

A karácsonyt rendszeresen Szigligeten töltő Nagy László 1975. december 24-én emlékszik meg a karácsonyfájukról, melyet felesége, Szécsi Margit díszített fel:

„Ma karácsony estje. Most jöttem fel szobánkba. Sütő András (Kék álhalál) írásából nagyon szép karácsonyi színdarabot rendeztek a tévében. Ezt meghatódva néztem. Szép napunk volt, bár egész délelőtt álmos voltam, keveset aludtam éjjel, meleg volt a szoba, a gyomrom is fájt.

[...] Fél hatkor megnéztük […] a Regősének filmünket. Zelkné is velünk. Ezalatt M[ária] a karácsonyfát felöltöztette. Énekeltünk alatta, eljátszottam a pásztorolást, hasra feküdtem, horkoltam. Vacsora után is énekeltünk [...]. Piros borral koccintottunk. B. kért, meséljek az iszkázi karácsonyokról. Sokat beszéltem. M M[ária] csillagszórót gyújtott, gyertyákat cserélt a fán.” 

 szecsi_margit.jpgNagy László és Szécsi Margit Szigligeten, Berza László felvétele, 1960-as évek (MNMKK PIM, Művészeti, Relikvia- és Fotótár)

  1. december 24-én Tőzsér Árpád – némi utólagos rossz érzéssel – televíziózással töltötte a szentestét:

„Szent karácsonyeste, s nincs egyetlen gondolatom, amely az alkalomhoz illene. A tévében láttam egy bájos újromantikus olasz filmet (Boldog karácsonyt, papa!) a nagyapa és az unoka barátságáról, azt megkönnyeztem, de egyébként semmi. A tévé átvette (vagy elvette) az embertől a képzeletét, s az ember belső élet nélkül maradt.” 

 

Szabó Lőrinc 1919 karácsonyán megörökítésre méltónak találta Babitstól kapott ajándékát. Sőt még azt is lejegyezte, milyen pénzen tudott vásárolni a költő:

„Babitstól megkaptam Adalbert Stifter: Ausgewählte Werke in VII. Bändent karácsonyra. Előzőleg hallotta tőlem, hogy mennyire szeretem Stiftert, és most, hogy Király Györgytől az én Baudelaire-fordításom átnézéséért 200 koronát kapott, ezzel lepett meg.“

 

Szerb Antal az ünnep elmúltával, december 27-én örökítette meg 1923 karácsonyát, szintén a pénzügyi vonatkozást a középpontba emelve:

 „A karácsony szerencsésen elmúlt; kölcsönkért pénzen számos ajándékot vettem.” 

 jszerba.jpgSzerb Antal és testvére Sándor, 1909 körül (MNMKK PIM, Művészeti, Relikvia- és Fotótár)

  1. december 24-én Radnóti Miklósné is a pénztelenségről írt:

„Egész délelőtt alvás, vagyis heverészés, olyan jó, délben megyünk csak ki, délután lógás az ünnep előtti városban – pénztelenül. Olyan jó volna ajándékot venni, olyan soknak tudnék, és sírni kell az örömtől és szégyentől, mikor Mik felhoz nekem egy töltőtollat. Nem is tudom, milyen pénzen, nem akarja elárulni.”

 

1948 karácsonyán Fekete István szintén említi a pénztelenséget, s a világ olyanfajta változását, amit ma is érezhetünk.

„A tavalyi mintha tegnap lett volna. Egyre szegényebbek lesznek az ajándékok, és egyre zűrzavarosabb a világ.” 

csszabokaracsonyilakas.jpgCs. Szabó László lakása karácsonykor, 1982 (MNMKK PIM, Művészeti, Relikvia- és Fotótár)

 

Borbás Andrea

 

 

Szólj hozzá

karácsony napló kézirat tárgyaink Babits Mihály Márai Sándor Radnóti Miklós Szabó Lőrinc Kosztolányi Dezső Nagy László Móricz Zsigmond Gyarmati Fanni Illyés Gyula Sütő András Szerb Antal Fekete István Tőzsér Árpád Szécsi Margit Borbás Andrea Kiállításaink írói napló